COVID

Informacja o finansowaniu projektu z budżetu państwa, zawiera godło i flagę Rzeczpospolitej Polski

 

Tytuł projektu:  Ocena częstości występowania, przebiegu klinicznego oraz leczenia kardiologicznych, neurologicznych i pulmonologicznych powikłań COVID-19 - badanie pilotażowe

DANE PROJEKTU

Całkowita wartość projektu: 504 400,00 zł

Wartość dofinansowania:  213 000,00 zł

Projekt finansowany przez Agencję Badań Medycznych, Polska, numer Projektu 2020/ABM/COVID19/0011-00”

Okres realizacji projektu:  22.06.2020 - 22.06.2021

OPIS PROJEKTU:

Zakażenie wirusem SARS-Cov-2 oraz jego manifestacja kliniczna COVID-19 poza zajęciem dróg oddechowych i płuc może obejmować układ sercowo-naczyniowy, nerwowy, pokarmowy i inne. COVD-19 w ostrej fazie choroby, może stanowić to bezpośrednie zagrożenie życia. U części chorych obserwowane mogą być z kolei schorzenia będące pozostałością procesów patologicznych toczących się w sercu, płucach, mózgu, mięśniach i wątrobie. W efekcie, u części chorych po wyleczeniu COVID-19 występować mogą wczesne i późne powikłania sercowo-naczyniowe, pulmonologiczne, neurologiczne czy też hepatologiczne (post-COVID, long-COVID). W dotychczasowych doniesieniach opisane zostało zapalenie mięśnia sercowego, komorowe zaburzenia rytmu serca, przetrwałe pozapalne zmiany w miąższu płuc, wątroby, zmiany niedokrwienne w mózgu oraz choroby mięśni szkieletowych, które mogą mieć niekorzystne znaczenie rokownicze.

Z uwagi na zasięg pandemii, ciężkość komplikacji i spodziewaną dużą częstość ich występowania we wczesnym okresie po wyzdrowieniu, zaprojektowano badanie, mające na celu określenie skali problemu wczesnych powikłań po COVID-19. Zaplanowano przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki kardiologicznej pulmonologicznej, neurologicznej i hepatologicznej obejmującej badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe u 200 chorych z przebytym COVID-19 średnio po ok. 12 tygodniach od rozpoznania choroby.

Wśród prowadzonych badań znajdą się m. in. UKG, EKG, met. Holter, spirometria, pletyzmografia, HRCT płuc, a u wybranych chorych również MRI serca i OUN. Włączeni do badania będą osoby wymagające hospitalizacji w fazie ostrej COVID-19, jak również te leczone w domu. Uzyskane wyniki, oprócz określenia skali problemu, pozwolą na wyłonienie badań, które będą mogły służyć jako optymalne narzędzia identyfikujące pacjentów z wczesnymi powikłaniami. Postępowanie to ma na celu umożliwienie szybkiego leczenia chorób będących komplikacjami zakażenia wirusem SARS-COV-2.

Dodatkowym aspektem poruszonym w ramach projektu będzie analiza zaburzeń psychiatrycznych (lękowych, depresyjnych, potraumatycznych). Zostanie przeprowadzone badanie ankietowe, mające na celu określenie skali występowania schorzeń psychiatrycznych, z uwzględnieniem czynnika rokowniczego. Wyniki projektu zostaną opracowane i przekazane w formie raportu do Agencji Badań Medycznych, a także opublikowane w czasopiśmie medycznym.

 

Beneficjent

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Deklaracja dostępności