CWBK

Tablica informacyjna o finansowaniu projektu z budżetu Państwa, zawiera godło i flagę Rzeczpospolitej Polskiej

Tytuł projektu:  Utworzenie Śląskiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych funkcjonującego w modelu usług wspólnych dla realizacji komercyjnych i niekomercyjnych badań klinicznych. 

DANE PROJEKTU

w ramach konkursu pn. Tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych

Całkowita wartość projektu: 9 322 552,18 zł

Wartość dofinansowania:  9 322 552,18 zł

Projekt finansowany przez Agencję Badań Medycznych, Polska, numer Projektu 2021/ABM/04/00005-00'

 

Okres realizacji projektu:  01.08.2021 - 31.07.2026

OPIS PROJEKTU:

Celem przedsięwzięcia jest utworzenie wyspecjalizowanego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, posiadającego uporządkowaną efektywną strukturę organizacyjną, jako zwarta infrastrukturalnie część podmiotu leczniczego funkcjonującą w modelu usług wspólnych, którego nadrzędną funkcją będzie zapewnienie profesjonalnych, kompleksowych i systemowych usług wspomagających realizację badań klinicznych zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych.


Bezpośrednim uzasadnieniem realizacji przedsięwzięcia jest globalny wzrost zapotrzebowania na korzystanie z usług medycznych i konieczność podjęcia działań optymalizacyjnych w zakresie efektywności i skuteczności leczenia poprzez walidację dostępnych rozwiązań oraz rozwijanie nowych technologii. Powołanie Śląskiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych pozytywnie wpłynie na rozwój komercyjnych i niekomercyjnych badań klinicznych w SUM, GCM, UCK oraz w pozostałych szpitalach klinicznych SUM. Stworzenie wyspecjalizowanej jednostki zatrudniającej osoby o najwyższych kwalifikacjach spowoduje wzrost liczby realizowanych i projektowanych badań. Nowa struktura organizacyjna uporządkuje proces organizacji badania, przebieg pobytu pacjenta w ośrodku oraz ocenę pomysłów naukowców

W ramach CWBK naukowcom będzie udzielana pomoc w aplikowaniu o środki publiczne na cele realizacji niekomercyjnych badań klinicznych. Dokumentacja badań klinicznych prowadzona będzie w wyspecjalizowanym systemie informatycznym. Monitorzy badań otrzymają indywidualne dostępy do dokumentacji pacjentów konkretnego badania, co umożliwi przeprowadzanie zdalnych wizyt monitorujących. Dodatkowo ŚCWBK zostanie wyposażony w informatyczny system automatycznego przypominania pacjentom o kolejnych wizytach, co pozwoli na zapewnienie starannego przestrzegania zapisów protokołów badań.


Pacjenci biorący udział w badaniach klinicznych będą przyjmowani w wydzielonej dla nich przestrzeni ŚCWBK oddzielonej od części szpitalnej. Zostanie dla nich przygotowana poczekalnia oraz pokój relaksacyjny, w którym będą mieli możliwość odpoczynku po wizycie, czy przygotowania ciepłych napojów, odgrzania posiłków.
Wizyty będą odbywały się w pokojach ambulatoryjnych oraz pokoju do pobrań materiału biologicznego znajdujących się w jednym ciągu komunikacyjnym. ŚCWBK zostanie zorganizowane w sposób zapewniający pacjentom kompleksową opiekę w jednej przestrzeni bez konieczności przemieszczania się po szpitalu i kontaktu z chorymi.

W ŚCWBK zostaną wprowadzone systemy jakościowe do obsługi badań klinicznych zapewniające wsparcie procesu zarządzania badaniami klinicznymi od negocjacji umowy ze sponsorem, poprzez realizację badania po zakończenie i archiwizację dokumentacji. Prowadzenie badania z użyciem odpowiednich systemów minimalizuje ryzyko nieprawidłowego rozliczania procedur badawczych pomiędzy sponsorem a Narodowym Funduszem Zdrowia.

W ramach ŚCWBK zostanie otworzony ośrodek badań wczesnych faz z przeznaczonym zapleczem infrastrukturalnym i medycznym.

 

Beneficjent 

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 

 

Konsorcjanci


Górnośląskie Centrum Medyczne im. Prof.Leszka Gieca Śląskiego Medycznego Uniwersytetu w Katowicach (GCM)

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (UCK)

 

Harmonogram realizacji projektu

1. Adaptacja/ modernizacja oraz wyposażenie CWBK - 01.08.2021- 31.05.2022

2. Zaangażowanie kadry CWBK 01.08.2021 - 31.07.2026

3. Zakup systemów jakościowych i innych systemów wspierających 01.08.2021 - 30.09.2022

 

 

 

Deklaracja dostępności